Novinky ze světa go Novinky ze světa go
• Praha: O. Šilt a M. Jurek kvalifikovaní
Další dva hráči si zajistili místo na mistrovství republiky 2005. Stalo se tak 22. a 23. ledna v Praze, kde se za účasti velmi kvalitního počtu 101 hráčů hrál druhý kvalifikační turnaj. K obhájci mistrovského titulu Radkovi Nechanickému a k Petru Ciprovi a Vítu Brunnerovi, kteří si místo zajistili v prosinci v Nové Roli, se připojili Ondřej Šilt a Martin Jurek. Vítězem pražského turnaje se však stal Radek Nechanický. Ondřej Šilt skončil až druhý, ale protože Radek se do kvalifikace nepočítá, sebral Ondra 100 bodů, které zajisťují postup. Třetí skončil Martin Jurek. Postup ještě nemá jistý čtvrtý Vladimír Daněk. Pátý byl Petr Cipra. Kromě zmíněné pětice by v tuto chvíli postupovali ještě David Holeček, Vladimír Daněk, Tomáš Grosser, Ondřej Fidrmuc a Karel Dach. Poslední kvalifikační turnaj se bude konat v dubnu v Ostravě. MR bude na začátku července v Pardubicích.
(27. ledna 2005)
• Ing Memorial: Postoupili O. Šilt a R. Nechanický
O dvě postupová místa se letos utkali účastníci kvalifikace na prestižní evropský turnaj Ing Memorial. Ta se konala vednech 7.-9. ledna v Praze. S plným počtem zvítězil Ondřej Šilt. O druhé postupové místo byl sveden těžký boj. Hned tři hráči měli čtyři body. Nejlepší SODOS měl nakonec Radek Nechanický, a to přesto, že prohrál s Ondrou Šiltem i třetím Vladimírem Daňkem. Toho o postup připravil čtvrtý Jan Hora. Vláďa s ním prohrál vyhranou partii. Dvojice český reprezentantů bude tedy stejná jako loni.
• První kvalifikaci vyhrál Petr Cipra
První ze tří kvalifikačních turnajů na mistrovství republiky, který se konal 11.-12. prosince 2004 v Nové Roli u Karlových Varů, vyhrál překvapivě Petr Cipra. Ten ve čtvrtém kole porazil největšího favorita Radka Nechanického. Petr tak má jistou účast na MR 2005. Druhý skončil Vít Brunner, který rovněž už má kvalifikaci v podstatě jistou. Až se třetím místem se musel spokojit úřadující mistr republiky Radek Nechanický. Za ním skončili David Holeček a Tomáš Grosser.
(13. prosince 2004)
• Ostrava: V. Brunner vítězem a 4. danem
Vít Brunner se stal vítězem turnaje v Ostravě, který se konal 20.-21. listopadu. Při absenci našich 6. a 5. danů dokázal zvítězit ve všech pěti partiích. To mu přineslo nejen první výhru v turnaji Grand Prix České republiky v jeho kariéře, ale především novou třídu 4. dan. Druhý skončil Ivan Kostka, třetí Wojtiech Wieczorek z Polska a čtvrtý Martin Jurek. Jan Prokop získal díky pátému místu 2. dan.
(23. listopadu 2004)
• V Pacově nenašel přemožitele R. Nechanický
Radek Nechanický vyhrál turnaj v Pacově, když ani v jedné z pěti partií tentokrát nenašel přemožitele. Za ním skončil se čtyřmi body Martin Kužela, který prohrál pouze s Radkem, a po delší době tak dal o sobě opět vědět. Za nimi se umístili tři hráči, kteří v současnosti usilují o zisk 4. danu: Martin Jurek, Vít Brunner a Tomáš Grosser.
(25. října 2004)
• V Praze vyhrál Vladimír Daněk
Velmi vyrovnaný průběh měl trunaj v Praze, který se konal 9. a 10. října 2004 a byl zařazen do nové série European Cup. Po prvním hracím dni se zdálo, že této akci bude vévodit Ondřej Šilt, který po třech kolech zůstal jako jediný neporažený. V neděli ovšem obě kola prohrál, čímž dal šanci Vladimíru Daňkovi a Janu Horovi. Ti oba měli nakonec čtyři body. Pomocná kritéria však posbíral lepší první jmenovaný. Překvapením bylo až šesté místo Radka Nechanického. Pořadí na prvních místech vypadalo následovně: 1. Vladimír Daněk, 2. Jan Hora, 3. Zbyněk Dach, 4. Ondřej Šilt, 5. Tomáš Grosser.
(10. října 2004)
• Mikulov: Pohroma pro silné hráče
Zcela nečekanou pohromou pro silné české hráče skončil turnaj v Mikulově, který se konal 18. a 19. září. Ani jeden ze tří 5. a 6. danů, kteří na turnaj přijeli, neunikl prohře s papírově slabším soupeřem. Už v prvním kole prohrál Ondřej Šilt z Vítem Brunnerem. Ve druhém kole Tomáš Grosser porazil Jana Horu a ve třetím si stejný hráč poradil i s Radkem Nechanickým. V neděli ráno ve čtvrtém kole přišel opět na řadu Jan Hora, který tentokrát nestačil na Víta Brunnera. Výsledkové listině nakonec přeci jenom se čtyřmi body vévodil Ondřej Šilt. Stejný počet výher měl druhý Vít Brunner. Třetí jako nejlepší tříbodový skončil Tomáš Grosser. Až o další dvě příčky se nečekaně podělili Radek Nechanický a Jan Hora. Výsledky naleznete zde.
(20. září 2004)
• Turnaj v Brně vyhrál Catalin Taranu
Nejsilnější evropský hráč Catalin Taranu z Rumunska vyhrál turnaj v Brně, který byl zařazen do prestižní série Toyota Tour. Druhý byl další Rumun - Cristian Pop. Za ním skončila čínská exprofesionálka s holandským pasem Guo Juan. Čtvrtá příčka patřila Cornelovi Burzo rovněž z Rumunska. O páté místo se pak podělili Maďar Merö Csaba a naši Ondřej Šilt a Radek Nechanický. Celkově se turnaje zúčastnilo 160 hráčů. V Brně zároveň bylo možné vidět mnoho špičkových evropský hráčů. Z deseti nejsilnějších Evropánů přijeli čtyři (byť japonská profesionálka žijící v Itálii Yuki Shigeno nehrála). Nepočítáme-li nejprestižnější akce, jako jsou mistrovství Evropy, Ingův memoriál či Toyota Denso Cup, jedná se po turnaji v Paříži o druhý nejprestižnější klasický turnaj v Evropě. Výsledky naleznete zde.
(6. září 2004)
• Turnaj v Jeseníku vyhrál R. Nechanický
Turnaj v Jeseníku-Zlatých Horách vyhrál Radek Nechanický před Janem Horou a Wojciechem Wieczorkem. Ve skupině B byl nejúspěšnějším Peter Franěk. O druhé místo se podělili Dominik Franěk a Ondřej Jurásek. Na turnaj navazovalo soustředění ČAGo. Toho se v roli instruktora zúčastnil i nejsilnější evropský hráč Catalin Taranu.
(1. září 2004)
• A. Dinerstein se stal popáté mistrem Evropy
Mistrovství Evropy, které se do soboty konalo v polské Tuchole, vyhrál Alexandr Dinerstein z Ruska. Přestože je mu teprve 24 let, je to jeho už pátý titul evropského šampióna, čímž se zařadil na druhé místo historických tabulek za Juergena Matterna z Německa, který má titulů osm. Otevřené mistrovství vyhrál Korejec Youn Kwang-sun. Ten prohrál jen v prvním kole. Devět bodů měl i druhý Dinerstein, který se ovšem jako nejlépe umístěný Evropan stal mistrem. Třetí skončil asi největší favorit Catalin Taranu z Rumunska. Ten nasbíral tři prohry. Klíčová partie mistrovství Catalin-Dinerstein přišla až v devátém kole. Druhý jmenovaný si vítězstvím v ní v podstatě zajistil mistrovský titul. Naši zástupci v top skupině dopadli následovně: 12. Radek Nechanický (6 bodů, 8. nejlepší Evropan), 17. Ondřej Šilt (6 b.), 19. Vladimír Daněk (6 b.), 23. Jan Hora (5 b.) a 32. Ivan Kostka (5 b.). Pavel Sklenák pak měl výborných devět bodů z desíti. Dohromady se hlavního turnaje zúčastnilo 558 hráčů, z toho 25 z České republiky. Příští rok se mistrovství Evropy koná v Praze. Výsledky naleznete zde.
(8. srpna 2004)
• Víkendový turnaj ME vyhrál Lee Hong-bok
Korejec Lee Hong-bok vyhrál víkendový turnaj na mistrovství Evropy. Prokázal tak, že v hlavním turnaji se mu nevedlo dobře náhodou. Za ním skončili dva borci z Ruska - Alexandr Dinerstein a Ilja Šikšin. Dobře se ve velmi těžké konkurenci předvedli i naši reprezentanti. Radek Nechanický skončil pátý, Ondřej Šilt šestý a Jan Hora devátý. Výsledky naleznete zde.
(1. srpna 2004)
• V Pardubicích zvítězil Radek Nechanický
Radek Nechanický se s plným počtem bodů stal vítězem turnaje v Pardubicích. Znovu tak prokázal, že před ME je ve vynikající formě. Turnaje se zúčastnili čtyři nejsilnější čeští hráči. Škoda, že zbytek čtyřicetičlenného startovního pole byl dost prořídlý. Další pořadí bylo: 2. Ondřej Šilt, 3. Vladimír Daněk, 4. Tomáš Grosser a 5. Jan Hora.
(18. července 2004)
• Jan Prokop získal 1. dan
Třináctiletý Jan Prokop uhrál výkonnostní třídu 1. dan. Stalo se tak na turnaji v Pardubicích, kde mimo jiné porazil Petra Cipru. Momentálně je nejmladším danovým hráčem u nás. Zajímavostí je, že také oba jeho rodiče mají danovou třídu.
(19. července 2004)
• Cho U obhájil Honinbo
Čtyřiadvacetiletý Cho U obhájil titul Honinbo. Ve finále si poradil s Yodou Norimoto 4:2. Neúspěšný vyzývatel měl docela smůlu. První a poslední partie skončily o půl bodu. Dohromady vyhrál Cho U Honinba potřetí.
(16. července 2004)
• Radek Nechanický se stal mistrem republiky
Radek Nechanický obhájil titul mistra České republiky. Přebor se konal 1.-6. července v Mikulově. Konkurence byla velmi silná. Po roční přestávce se mistrovství opět zúčastnil Vladimír Daněk. Jedním z největších kandidátů na vítězství byl i Ondřej Šilt, který se loni v prosinci vrátil ze studií v Japonsku. Mistrovství proto bylo nebývale napínavé. Až do posledního kola nebylo jasné, kdo se stane mistrem. Do bojů o nejvyšší příčku překvapivě zasáhl i Ivan Kostka, když si poradil Vladimírem Daňkem a Ondřejem Šiltem. Kdyby v posledním kole porazil Radka Nechanického, byl by mistrem on. Vedlejší turnaje vyhráli Jan Měchura a David Holeček. Konečná tabulka mistrovského turnaje vypadala takto: