Recenze
The Middle Game of Go

Český název:Střední hra
Autor:Sakata Eio
Jazyk:čeština, angličtina
Určeno pro:6k-2d
Hodnocení:40 %

Název této knihy zní velmi lákavě. Ve střední hře se často rozhodují partie. Přesto málokdo si o sobě troufne prohlásit, že střední hru ovládá. Jedná se bezesporu o nejsložitější část partie.
Jenže - docela by mě zajímalo, jestli konkrétně tuto knihu někdo dočetl až do konce (kromě Petra Valáška, který ji přeložil do češtiny). Je totiž psaná dost demotivujícím způsobem.
Například hned v první kapitole je dána pozice ze skutečné partie. Bílý se má za úkol se rozhodnout, jakým způsobem má zmenšit moyo založené na černé závoře od komoku. Má provést jen redukci závory, nebo zahrát invazi přiložením na komoku? A na následujících třinácti drobně popsaných stránkách formátu A4 a na neuvěřitelných 93 diagramech Sakata ukazuje nejrůznější varianty, které mohou v tomto jednom rohu vzniknout.
Co ale z toho? Má cenu se tyto sekvence učit nazpaměť? Asi ne. Podobných pozic může být nepřeberné množství. Lepší je si vypěstovat takový propočet, že si budete moci požadovanou sekvenci sami spočítat. Jenže k tomu tato kniha čtenáře moc nevede.
Tuto knihu můžeme srovnat například s knihou Útok a obrana, která se také věnuje střední hře. V ní jsou také ukázané různé sekvence - většinou ovšem jen ty základní. Pak už se kniha zaměřuje hlavně na principy vedení boje.
Můžete si zkusit tuto knihu přečíst. Předesílám, že pokud se vám ji podaří při plné pozornosti a soustředění přečíst až do konce, máte můj obdiv.


(zavřít)