Recenze
Graded Go Problems for Beginners I.-IV.

Český název:Odstupňované úlohy go pro začátečníky
Autor:Kano Yoshinori
Jazyk:angličtina
Určeno pro:30k-10k
Hodnocení:90 %

V anglicky psaných knihách jsem ještě nenarazil na komplexněji pojatou sbírku úloh pro začátečníky, než jsou Graded Go Problems for Beginners (Odstupňované úlohy go pro začátečníky). Pokud se proto jako začínající hráč go chcete vrhnout na řešení úloh, lze vřele tuto sbírku doporučit.
Jak již napovídá titulek této recenze, nejedná se o jednu knihu, ale hned o čtyři svazky. Ty jsou odstupňované vždy po pěti třídách: první díl je určen pro 30.-25. kyu (tedy pro naprosté začátečníky), druhý díl pro 25.-20. kyu atd. Každý ze svazků obsahuje přes 300 úloh. Ty jsou zaměřeny všemi možnými směry - zajímání kamenů, život a smrt, tesuji, zahájení, koncovka, základní strategie a další. Část s řešením pak neobsahuje pouze správná řešení, ale také ukázky, co se stane, když hráč odpoví špatně.
Trochu horší je grafika. Tady je znát, že kniha vyšla už v roce 1985 a při druhém vydání v roce 1997 se nezměnila. Osobně si ale myslím, že to je zrovna u této knihy naprosto nepodstatná věc. Za důležitý považuji obsah. A o něm není pochyb.
Při učení go sbírku Graded Go Problems for Beginners často využívám. Proto ji mohu z vlastní zkušenosti doporučit.


(zavřít)