Lekce
Nenakoukávejte do území, když jde
jen o jeden bod

Tato lekce je sice velmi krátká, rozhodně ale nemohu říci, že bych se s chybou, kterou v ní popíšu, setkával zřídka. Právě naopak. Řeč bude o jednobodových "nakouknutích" do území soupeře, jak to například ukazují následující dva obrázky:

xx

Podobné tahy, jako jsou 1 na předešlých obrázcích, hrají hráči kjú poměrně často. Základní idea je taková, že "tyto tahy jsou přeci v tempu".
To sice jsou, ale zároveň mají hodnotu pouze jednoho bodu. Nic víc. A takové tahy se už z principu hrají až v koncovce. Navíc si jejich odehráním černý vezme některé možnosti do budoucna, tzv. adži:


Například pokud se černému do blízkosti bílé skupiny dostane označený kámen na přechozím obrázku, má pak k dispozici velmi nepříjemný tah 1, který výrazně zmenší území bílého v rohu.


Navíc tah 1 je zároveň velmi velkou hrozbou, která se dá dobře zužitkovat v boji o kó. To by muselo být hodně velké, aby si bílý dovolil neodpovědět. Nehledě na to, že těch hrozeb tam má černý nyní mnohem více. A co je lepší: Vzít si ve střední hře jeden bod v tempu, nebo si nechat do budoucna tak velkou hrozbu na kó?


A další argument, proč taková nahlédnutí nehrát: Kdy si myslíte, že je pro bílého zajímavé si zahrát tah 1? Určitě to bude až v koncovce. Pro jeden bod bílý nebude chtít ztrácet tempo už ve střední hře. Proto ani černý nemusí s tímto tahem spěchat. Zkrátka tento bod je černého privilegium a neměl by mu proto útect.
Chcete-li být silní hráči, raději se podobným jednobodovým nahlížením do soupeřova území vyhněte. Většinou je lepší si nechat více otevřených možností a moci si vybrat nejlepší z nich.


(zavřít)